Каша для зими
Михась з сумом дивився на дорогу.
Машина вже завернула на центральну вулицю і хлопчикові залишилося лише йти з дідусем у хату.
- Не сумуй, маленький, там вже бабуся улюблених оладок напекла. Зараз поїсиш з медом чи варенням. А батькам на роботу вранці треба. Вони ж не винні, що садок на карантин закрили.
П’ятирічне хлопча уважно дивилося своїми сірими, як у діда, очима на сиве небо.
Обіцяли сильний снігопад. Тільки снігу не було. Небо хмурилося, неначе сердилось на щось, але біла лапата ковдра не поспішала вкривати землю.
- Дідусю, а, може, Миколай замість подарунка нам сніг принесе?
- От спечете з бабцею йому післязавтра печива. Може й принесе, – посміхнувся у відповідь той.
Раптом з буди вискочив Сірко. Він гавкав на небо так сильно, ніби звідти мав початися не снігопад, а кото-град. Старий пес, схожий на кудлатого невеликого ведмедя, жодного нявчика близько до себе не підпускав.
Здійнявся вітер і Михась з дідом пішли до хати.
На столі рум’яніли у мисці оладки, поруч у тарілочках – мед, варення та сметана. Але…
Бабуся саме чаклувала над вечерею. Адже кожна господиня знає, що з продуктами в горщик треба вкинути дрібку любові, жменьку хорошого настрою, кілька ложок турботи, тоді й страва вийде неперевершеною.
- Бабусю, ти що, сніжну кашу готуєш? Зимі допомагаєш? – малюк вдихнув ванільно-солодкий духмянець манки.
- Звісно, Мишко, а хто їй ще допоможе, – підморгнула. – Он, скоро вже святого Миколая, а снігом і не пахло. То, може, манка зиму врятує?
За вікном посіявся сніжок. Спочатку дрібненький та колючий, а потім легкий і лапатий. Він спершу легко припорошив подвір’я, вкрив дах сараю, застелив підвіконня і комин. А тоді вже малими кучугурками став лягати під деревами, хатою і парканом, пофарбованим Михайликом і дідом у блакитний колір навесні.
- Каша допомогла, – засміявся малий і всівся до столу.
Зима принюхувалася знадвору. Давно вона такого затишного і запашного пару не чула. Спочатку думала взагалі не приходити. Не дарувати людям снігу, не перетворювати озеро на ковзанку, не дозволяти Морозу малювати шибки. Але духмянець бабусиної каші приніс її з найбільшої на небі хмари сюди. Навіть злитися і жалити колючим снігом та лютим морозом не хотілося – так діяв запах каші, звареної для рідних.
Тільки як тої манки поїсти?
Хто ж її нагодує?
- Чого облизуєшся, любонько? Каші хочеш? – підійшов до неї старший Мороз. – І я би попоїв. З любов’ю та турботою зварена.
Старенького теж підкупляла пара – лоскотала носа. Вона й привела Мороза з поля неподалік, де він відсипався на одній з величезних копиць, в очікуванні наказу від Зими.
Бабусі здалося, що крізь сніг вона когось бачила за вікном. Але хто ж у таку погоду може ходити?
Визирнула в двері, а там пара. Як Дід Мороз зі Снігуркою. Накинула теплого дідового кожуха і вийшла у двір:
- В хату вас не пущу, але кашею погодую, – сказала – і зникла.
А через хвилинку Михась виніс горщик з кашею. Невеличкий. І дві ложки.
- Пригощайтеся. І приходьте до нас ще. Зі снігом. Бабуся за три дні знову сніжну кашу готуватиме.
Ось так і жили: хлопчик радів снігу, санчатам з ранку й до вечора і морозним візерункам на вікні, а Зима з Морозом манній каші, звареній з любов’ю та турботою.
Аж до весни.